Сторінка шкільного психолога!
Психолог– це фахівець, до якого звертаються все частіше.
Напевно, вам знайомий стан, коли все по плечу, все в нашій владі. В період стресів, тривог і розчарувань, навпаки, здається, що сил вже не залишилося. Однак, це не так. Сили є, але як їх розбудити? Дуже часто буває так, що рішення складної ситуації лежить на поверхні, але ми не бачимо його. А часом буває так, що важко прийняти рішення.
Психолог допоможе:
Навчитися знаходити виходи з кризових ситуацій
Повірити в свої сили
Знайти внутрішні резерви
Вийти з депресії
Розібратися в плюсах і мінусах того чи іншого вибору.
Ці та інші проблеми в той чи інший період життя виникають майже у кожної людини. Не завжди вдається знайти відповіді на багато важливих питань відразу. Що ж робити, коли часу на роздуми занадто мало або довго не вдається зрозуміти, як бути далі? Звернення до психолога в цьому випадку
– один з оптимальних варіантів дії.
Коли звертаються до психолога?
Причини звернення до психолога самі різні:
Незадоволеність собою.
Депресія.
Відсутність взаєморозуміння з близькими людьми (дітей і батьків, дівчат і юнаків).
Розставання або розлучення батьків.
Проблеми у відносинах між учнями і педагогами.
Проблеми у навчанні.
Пошук свого Я.
Різні конфліктні ситуації.
... і багато іншого
Не завжди вдається реально подивитися на ситуацію, а «замилений» око часто не помічає очевидного. Часом навіть просте опис ситуації сторонній людині дозволяє по-новому сприйняти, здавалося б, зовсім зрозумілу ситуацію. Психолог надає підтримку тим, хто її потребує.
Тобі сумно? Не замикайся в собі!
Поговори з дорослим, якому Ти довіряєш!
Шкільного психолога звати: Швигол Оксана В'ячеславівна
Ніхто не вправі вирішувати за людину! Тому тут не дають прямих рад. Тут допомагають розібратися в ситуації і прийняти рішення самому.
Як дитячий психолог, працюю з дітьми різного віку. Це:
- зняття підвищеної нервозності дитини;
- робота з дитячими страхами і фобіями;
- усунення наслідків стресу і перенесеної психотравми;
- корекція затримки психічного розвитку;
- психологічна підготовка до школи;
- допомогу в налагодженні взаємин батьків і дітей;
- допомога у вирішенні проблем взаємодії з однолітками.
Зняття підвищеної нервозності дитини
Термін «нервозність» вживається в тому випадку, коли потрібно описати надмірну нестійкість нервової системи, що виражається в занадто активних реакції на незначні події. Щоб зняти зайве навантаження з нервової системи дітей, слід усунути причину роздратування. Існує багато факторів, що викликають цю патологію: відсутність режиму дня, недосипання, малорухливий спосіб життя, соматичні захворювання, безконтрольний доступ в інтернет, часта присутність дитини на галасливих заходах, відсутність послідовно системи виховання.
Обмеження на перераховані вище причини нервозності повинні бути розумними, діти повинні отримувати рівноцінну заміну забороненим факторів: замість багатолюдного шоу – сімейний похід в зоопарк, замість нескінченних мультфільмів – казку від мами на ніч. Серед найбільш дієвих методів щодо зняття підвищеної нервозності на першому місці будуть любов і терпіння з боку батьків. Якщо ж вони не можуть допомогти своїм дітям, то не варто самостійно лікувати їх, а потрібно звернутися до психолога, який виключить випадки патології і проконсультує з потрібних питань.
Робота з дитячими страхами і фобіями
Страх у людини бере свої коріння в інстинкті самозбереження, і це природна реакція на загрозливі зовнішні подразники. Однак іноді емоції різних фобій починають переважати над іншими, і дитина вже не може перемагати їх самостійно.
Фобії можуть виникнути внаслідок деструктивного сімейного виховання, відсутність проявів любові з боку батьків, внутрішньосімейних конфліктів, травмуючих ситуацій (дитина стала свідком аварії, на нього собака стрибнула, батьки розлучаються, його кривдять у класі). Свої тривоги і страхи дитина часто приховує, і в результаті проблема посилюється, доходить до крайнощів. Він починає погано вчитися, боїться засипати один, у важких випадках страждає на енурез, заїкання.
Кожен вид фобії лікується по-різному, до кожного страху потрібен свій підхід. Щоб страх не зафіксувався назавжди в психіці дітей, батькам потрібно бути уважним до дитини, берегти його від тих речей, яких він боїться. Визначити правильну методику подолання проблеми допоможе психолог, який виявить приховані фобії і допоможе дітям не боятися.
Усунення наслідків стресу і перенесеної психотравми
Психотравма не є звичайним стресом, це реакція психіки дитини на подію, ламає звичний світ. Потужне потрясіння не дозволяє самостійно з нею впоратися, у дітей можуть відзначатися панічні атаки, гнівні зриви, періоди апатії та депресії.
З таким сильним стресом обов'язково повинен працювати психолог, який зможе виявити навіть глибинні причини і наслідки психічної травми. Батькам слід своєчасно звернутися за допомогою до фахівця, адже після психотравми дитина без сторонньої допомоги не може повернутися до звичайного життя. Його звичний світ зламався, всі уявлення про навколишній порушені і переплутані. Він не впевнений у собі, не відчуває колишньої надійності і спокою. У цей момент травмовані діти надзвичайно безпорадні і чекають від життя тільки гіршого.
Боротьба за своє звичне спокійне існування забирає у дитини багато сил, і він знемагає від важкого вантажу проблеми. Хороший психолог допоможе відновити нормальні стабільні взаємини особистості з навколишнім світом, усуне наслідки травми.
Корекція затримки психічного розвитку
При недорозвиненні психічних процесів, емоційної і вольової середовища у дітей відзначається уповільнений розвиток. При такому діагнозі відзначається порушення моторики, пам'яті, розладнаність мислення, різні недоліки в мовленні, дитина не вміє самостійно регулювати свою поведінку або підкорятися вимогам, він емоційно нестійкий, погано вчиться. Це стан можна подолати правильно підібраними коригуючими методами і прийомами виховання.
Причинами затримки психічного розвитку можуть бути як соціальні, так медичні фактори. Усуненням такої патології займається безліч фахівців, у тому числі і психолог. Корекція проблеми проводиться досить довго, але результати найчастіше обнадійливі. Психолог після обстеження дітей допоможе підібрати специфічні методи навчання – дозування подачі інформації, часте повторення, постійна зміна видів роботи. Батькам фахівець порекомендує прийоми здоров'язберігаючих технологій, допоможе у розвитку у дитини пізнавальних процесів.
Психологічна підготовка до школи
Напевно, вступ до школи є однією з найбільш стресових подій у житті дитини. В цей період змінюється все його звичне оточення, спосіб життя, соціальний статус, відносини з людьми.
Гра йде на задній план, на перше місце виступає навчання. Діти відчувають, що до його особистості раптом змінюється ставлення – він може все схоплювати на льоту, а може не встигати по багатьом предметам, його хвалить або лає вчитель, оцінюють однолітки. Це емоційно і фізично важкий час для дитини, і він повинен вступати в нього повністю готовим.
Психолог оцінює особистість з точки зору готовності її до школи за наступними критеріями:
- Загальний розвиток, досягає необхідного рівня;
- Обсяг знань і вмінь, їх якості;
- Розвиток образного мислення;
- Готовність до отримання нових знань;
- Розвиток пізнавальної діяльності;
- Уміння слухати;
- Уміння підкорятися вимогам;
- Вміння висловлювати свої думки;
- Уміння орієнтуватися в просторі, події, часу;
- Уміння зосереджуватися.
Критеріїв багато, і психолог підходить до кожної дитини з індивідуальними вимогами, враховуючи його психічні особливості.
Допомогу в налагодженні взаємин батьків і дітей
На початковому етапі життя дитина дуже залежимо від батьків, родини, його характер, вміння, поведінка закладається саме тут. Доля дітей залежить від того, як до них ставилися батьки – відбувалося виховання в спокійній обстановці або на тлі постійних конфліктів. Ще одним батькам не вдалося уникнути суперечок, конфліктів зі своєю дитиною, і не завжди дорослі люди вміють з гідністю знаходити вихід з проблеми.
Часто подолати сімейну кризу без допомоги психолога неможливо, адже саме він зможе побачити ситуацію зі сторони і підказати найменш безболісні шляхи вирішення конфлікту. Знання психологічних і педагогічних прийомів, вдале їх застосування допомагає долати наростаюче напруження у взаєминах між рідними людьми. Дорослі не пам'ятають, що перед ними ще не сформована особистість, на яку не можна тиснути, а діти ще не уміють знаходити компроміси і поступатися вимогам. Щоб проблеми не дійшла до трагедії, слід прислухатися до порад фахівця, який допоможе встановити мир і взаєморозуміння в сім'ї
Допомога у вирішенні проблем взаємодії з однолітками
Взаємодія з однолітками, як і сімейні стосунки, накладає відбиток на все подальше життя дитини. Від того, благополучні вони, без конфліктів і гонінь, залежить дуже багато чого в розвитку юної особистості. На жаль, уникнути проблем у взаєминах з ровесниками вдається дуже рідко. Шкільний колектив нічим не відрізняється від дорослого суспільства, тут теж діють власні закони, правила, норми. У разі невідповідності або порушення цих факторів дитині доводиться стикатися з несправедливістю, образами, відлученням від спілкування.
Батьки повинні бути уважними до взаємин дитини з однолітками, адже ситуація, коли він може стати ізгоєм у звичному суспільстві, дуже травмує. Так як в дитячому світі інші закони, найчастіше дорослі губляться і не знають, як допомогти у виниклому конфлікті.
В цьому випадку допоможе психолог, який встановить причину зароджується або йде повним ходом протиборства, навчить дитину, як досягти своєї мети у відновленні відносин. Досвідчений фахівець знає, як вселити впевненість у своїх силах маленької особистості.